10 000 000 Kč
100,0 %
z cílové částky 10 mil. Kč
  • Angličtina

Chci pomoci návratu dětí z ústavů zpět do rodiny

… protože děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu.

Pětiletá Alenka a čtrnáctiletý Mirek strávili řadu měsíců v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Rodiče dlouhodobě užívali drogy, objevovali se zřídka, nikdo jiný děti nenavštěvoval, a proto byly umístěny v malém ústavním zařízení rodinného typu.

Pracovníci dětského domova pomáhali sourozencům sžít se s novým prostředím a nakreslili s nimi tzv. rodinnou mapu. Ukázalo se, že Mirek je přes sociální sítě v kontaktu s řadou příbuzných. Po prvním kontaktu se v domově brzy objevila babička a teta. Postupně teta nabídla, že by k ní děti mohly jezdit. Její rodina však po dlouhých úvahách zjistila, že dalším dětem nejsou schopni nabídnout trvalé zázemí. Protože se objevovalo stále více lidí, kteří začali děti různými způsoby podporovat, ve spolupráci s organizací LATA  bylo rozhodnuto uspořádat rodinnou konferenci. Tam se s dětmi sešlo dalších 7 členů rodiny a vytvořili plán, kdo co zvládne. Druhá babička se rozhodla převzít děti do své péče. Mirek byl zprvu skeptický, přece jen již zažil mnohá zklamání, Alenka byla plná optimismu. Z návštěv jezdily děti spokojené a své nejistoty měly možnost zpracovávat na terapiích v bydlišti babičky, kde začaly společně žít na dlouhodobou propustku. Mirek ještě odjel s organizací na prázdninový pobyt, Alenka už zůstala s babičkou… „Nejhezčí dárek, na který jsme všichni čekali, bylo rozhodnutí soudu o svěření do péče,“ říkají sociální pracovníci. “Dnes už sledujeme, jak si děti užívají společný čas ve své širší rodině.“

Společně pohneme lidskými osudy a pomůžeme k tomu, aby víc dětí našlo cestu z ústavní péče domů!

Chcete pomoci právě teď? Můžete zde. Děkujeme!